Stavba penisu

 

Topořivá tělesa jsou svalem, který je "uvězněný" v pevném vazivovém obalu. Sval má strukturu, která při řezu připomíná houbu na mytí. Je tvořen obrovským množstvím svalových buněk, vytvářejících trámčinu, která obklopuje drobné komůrky. Ty jsou schopné při erekci pojmout takové množství krve, aby bylo napětím pevného obalu topořivého tělesa dosaženo dostatečné rigidity - tvrdosti penisu. Při erekci svalovina topořivých těles relaxuje - uvolňuje se, a tím nasává krev do těchto komůrek - sinusoid. Komůrky jsou vystlány buňkami podobnými výstelce cév, které vyrábí mediátory - chemické pokyny pro svalové buňky. Při odeznívání erekce se svalové buňky kontrahují a krev z komůrek je odváděna žilami. 

 

 

Aby se topořivá tělesa mohla naplnit krví, musí být dostatečný přísun krve tepnami (tepny musí být dobře průchodné). Také musí fungovat uzavírací žilní mechanizmus, který umožní částečné uzavření odtoku krve z topořivých těles během erekce. Zároveň však při erekci musí určitý průtok krve topořivým tělesem přetrvávat, jinak by se ke tkáním nedostávalo dost kyslíku.

Regulace tohoto složitého mechanizmu je zajištěna nervovým systémem - periferními nervy, vycházejícími z míchy a nervových uzlíků - ganglií podél páteře. Tato nervová vlákna jsou napojena míšními drahami na mozková centra. V mozku se setkávají erotické podněty z vnějšku s hormonálním působením mužských pohlavních hormonů. Mozkové centrum představuje velmi důležitou řídící součást sexuální reakce - řídící centrum (v nadsázce bychom ho mohli označit jako sexuální management). Toto centrum prostřednictvím nervových vzruchů a působením chemických látek produkovaných nervovými buňkami reguluje odpověď na sexuální podnět.

Na každé z těchto úrovní (svalovina topořivých těles, tepny a žíly penisu, nervová vlákna, mozkové centrum, hormony mozku a varlat) může dojít k poruše, a dosti často dochází k problémům na více místech najednou. Pro každý věk a zdravotní problém jsou charakteristická určitá "slabá místa", a jejich cíleným ovlivněním lze dobře ovlivnit i neposlouchající erekci.