Časté mýty o erekci

Mýtus 1: Problémy s erekcí postihují jen starší muže

Je pravda, že nejvíce postiženou věkovou skupinou jsou muži starší čtyřiceti let. Podle celosvětových statistik v této věkové skupině řeší problém v intimní situaci každý druhý muž. Bohužel skutečnost, že muž nedosáhl čtyřicítky, rozhodně nikoho před tímto problémem neochrání. Ve věkové skupině dvacet až třicet let se odhaduje, že postihuje každého desátého muže.

Mýtus 2: Muž s problémy s erekcí chce, ale nemůže

Klasická představa o problémech s erekcí zahrnuje muže, který by měl sex moc rád, ale tělesné překážky mu v něm brání. Skutečnost je však taková, že problémy s erekcí a pokles sexuální touhy jdou většinou spolu ruku v ruce. Podle nedávné studie, provedené na New England Research Institutes a prezentované na American Urological Association, postihne problém v intimním životě mnohem častěji muže s nižší sexuální touhou. Výzkum, kterého se zúčastnila téměř tisícovka mužů, prokázal, že ti, kdo mají méně sexuálních myšlenek a fantazií, budou v následujících devíti letech velmi pravděpodobně mít problémy s erekcí. Lékaři to odůvodňují tím, že pokles libida je první předzvěstí komplikací při intimním styku. 

 

Mýtus 3: Problémy s erekcí jsou nutnou součástí stáří

I když se stoupajícím věkem stoupá pravděpodobnost výskytu problémů v intimním životě, podle odborníků nejde o následek stáří jako takového. Jde o problém často spojený s chorobami, které se u starších lidí objevují. Typicky jde o cukrovku nebo kardiovaskulární onemocnění (neblahý vliv mají na erekci i léky, které takto nemocní lidé užívají). Naprostá většina starších mužů s podobnými problémy má významně vyšší systolický krevní tlak. Úpravou životního stylu nebo léčbou těchto zdravotních obtíží tak lze potom dosáhnout obnovení erekce i ve starším věku.

 

Mýtus 4: Skutečný muž s erekcí nemá problém

Tento argument je podobně logický, jako kdyby vám někdo tvrdil, že skutečný muž nikdy nedostane chřipku. Podle statistik se s problémy s erekcí za svůj život setká minimálně každý druhý muž. U osmdesáti procent z nich je spojena s tělesnými problémy. Potíže s erekcí postihují muže bez ohledu na věk, rasu či společenské postavení a jejich počet se stále zvyšuje. I když je toto téma často tabuizované a spojené s celou řadou předsudků, je náprava většinou jednodušší, než se postižení muži domnívají.

 

Mýtus 5: Během pohlavního styku je čas mezi první a další erekcí stejný

Čím je člověk starší, tím déle trvá, než je jeho organizmus připraven na další erekci. Nejvíce přitom záleží na síle erotických podnětů a s tím spojené sexuální stimulaci.

 

Mýtus 6: Zdravý člověk by měl mít erekci každé ráno po probuzení

Je pravda, že kvalitní erekce při probouzení značí dobré fungování erektilního systému. Erekce však v žádném případě nenastává každé ráno.  Noční erekce jsou spojeny s velmi zvláštní fází spánku zvanou Rapid Eye Movement (Rychlé pohyby očí) - REM spánek. Tato fáze se během spánku aktivuje v cyklech. Pokud se tedy probudíte ve fázi REM, můžete mít erekci, když se však probudíte během jiné spánkové fáze, erekci pravděpodobně mít nebudete.

 

Mýtus 7: Pokud užiju léky, bude má erekce trvat několik hodin

Perorální medikace nemusí nutně prodlužovat dobu erekce. Pouze umožňuje zvýšený přísun krve do penisu během sexuální stimulace. Na trhu existuje několik preparátů, které se liší zejména délkou účinku. Záležitosti týkající se různých medikací je vhodné důkladně prodiskutovat se svým lékařem. Pokud erekce trvá několik hodin, měla by být urgentně léčena, neboť je nebezpečná a může poškodit tkáň penisu.